Čudovite barve in somerno razdeljene proge na rumeno zlati podlagi ji dajejo izredno eleganten videz. Žal ima kljub lepoti tudi nekaj neprijetnih lastnosti, ki jih ne poznamo pri drugih akvarijskih ribah. Je izredno živahna in vedno lačna riba. Pri hranjenju brezobzirno odganja vse druge ribe. Po intenzivnem hranjenju se umakne v temnejši del akvarija, kjer v miru prebavlja z glavo navzdol. Akvaristi marsikdaj dvomijo o dobrem počutju sumatranke, ko se zavleče v teman kot akvarija, vendar to ni nič nenavadnega.
Značilno je tudi, da so samci zelo »prepirljivi«. V svoji hudomušni prepirljivosti večkrat vnesejo nemir med druge ribe in v gneči, ki jo ustvarijo, izrabijo vsako priložnost, da ščipajo svoje sosede v akvariju. Sumatrankina hudomušnost ima ponavadi neprijetne posledice za druge ribe, ker se uščipnjena mesta vnamejo, pogosto pa se na ranjenih mestih naselijo plesni. Sumatranka je posebno spretna, če se loti mirnejših rib, čeprav so le nekaj večje od nje. Značilen primer je njen odnos do skalarke, ki je znana kot izredno mirna riba in s svojo dostojanstveno držo ustvarja pravo tihožitje v akvariju.
Nagajivi sumatranki ni všeč skalarkino vedenje, zato jo neprenehoma vznemirja. Loti se izredno občutljivega dela skalarke - podaljškov prsnih ter repne plavuti, ki jih vztrajno in sistematično ščiplje. Zato se skalarka vznemiri in se na začetku želi ubraniti, nato pa ugotovi, da ni kos spretni nagajivki. Sumatranka toliko časa vznemirja skalarko, da postane plašna, nato otopela in na koncu neješča, čemur sledi pogin. Tako sumatranka na svojevrsten način doseže svoj cilj - tekmica manj v akvariju in več prostora zanjo. Ta lastnost sumatrank je izrazitejša, če jih je v akvariju premalo, da bi sestavljale jato.
Sumatranka |
Samci so intenzivneje obarvani kot samice, posebno v
času ženitovanja. Spolno dozorijo po enem letu. V času drsti potrebujejo zelo zaraščen in svetel akvarij
ter svežo, nekoliko omehčano vodo (6 do 8 °dH). Če opazimo, da samec, ki smo ga
spustili k samici, ni dovolj aktiven, ga naslednji dan zamenjamo z drugim. Za
to ribo je značilno, da pogosto požre svoje ikre in mladice. Zato moramo par
takoj po drsti umakniti iz drstnega akvarija. Mnogo iker lahko rešimo, če je
akvarij zelo gosto zarasel ali pa če vstavimo mrežo, ki staršem preprečuje
dostop do iker. Mladice splavajo po štirih dneh. Nekaj dni jih hranimo s
planktonom, nato pa z artemijo, živimi vodnimi bolhami, trzačami (vse primerne
velikosti), pozneje pa s suho hrano. Ta ribja vrsta je zelo dovzetna za
bolezen ihtioftiriazo.
Ni komentarjev:
Objavite komentar