Razlika med spoloma: pri samcu je repna plavut podaljšana v meč in ima gonopodij.
Meček je eden izmed najlepših predstavnikov družine
živorodnih zobatih krapovcev (PoeciIidae), iz katerih so s križanjem vzgojili
precej lepih in priljubljenih akvarijskih rib. Njegova domovina se
razprostira od južne Mehike do Gvatemale. V dolžino meri 8 do 10 cm, k temu pa
je treba dodati dolžino »meča« pri
samcih, ki meri 6 do 8 cm. Zelenega mečka, tako imenujemo prvotno naravno
obliko, najdemo le še pri specializiranih društvih za živo rodne zobate krapovce.
Mečki, ki jih dobimo v prodajalnah in jih ima večina akvaristov, so vzgojene
oblike, ki so nastale s križanji med zelenim in lisastim mečkom (Xiphophorus
helleri guentheri). Slednjega so pripeljali v Evropo leta 1909 in je bil prava
posebnost. Od tedaj si ne moremo več predstavljati akvarija brez njega, saj
sodi med najbolj priljubljene okrasne ribe. Mnogim je prav ta ribja vrsta
vzbudila veselje do akvaristike.
Mečkovo telo je podolgovato in vitko, pri samici nekoliko čokato, od strani stisnjeno, vendar na hrbtni strani nekoliko sploščeno. Rjavo zelenkasta osnovna barva je na hrbtu temnejša, v trebušnem predelu pa preide v rumeno belo. Od ust do repnega korena poteka rjavo rdeča črta, ki se pri samcu konča na zgornjem črnem obrobku mečka. Takoj za spolnim organom se začne temna linija, ki se zlije s spodnjo obrobo mečka. Sredina mečkaje zeleno rumena. Plavuti so rumenkaste, na hrbtni plavuti pa ima rjavo rdeče pike.
Spola je zelo preprosto ločiti: samici manjka meček,
podrepna plavut je trikotna, pri samcu se že zelo zgodaj preoblikuje v oplojevalni organ (gonopodij). Po prvi
oploditvi dobi samica nad podrepno plavutjo temno liso, ki jo imenujemo
zrelostna lisa in nikoli več ne izgine.
Križanci so bolj živahnih barv in prilagojeni ter že toliko udomačeni, da niso posebno zahtevni, zato so idealne ribe za začetnika in povprečnega akvarista. Naravna oblika je le zelenkasta ali nekoliko lisasta. V nasprotju z njo pa so vzgojene oblike mečkov različno obarvane: rdeči, rumeni, wagtail zeleni, tuksedo rdeči, tuksedo zeleni, wagtail tuksedo, črni (hamburški križanec), rdeči s črnimi lisami (berlinski križanec) itn. Poleg teh so znane tudi oblike z visokimi in podaljšanimi plavutmi v vseh barvah (simpson mečki): celo liraste mečke lahko najdemo, ti pa imajo že tako dolge plavuti in tudi gonopodij, da se med sabo ne morejo več oplojevati.
Vsi mečki se zelo preprosto razmnožujejo, saj odlagajo žive mladice, ki so takoj samostojne in se začno hraniti. Samec je zelo dober plavalec in se enako dobro giblje nazaj in naprej, kar dobro izkoristi pri osvajanju samice. Pri tem skuša s premikanjem gonopodija v levo in desno doseči samičino spolno odprtino in če mu to uspe, oplodi samico. Ena združitev zadostuje za več oploditev, ker samica lahko shrani semenčice v neaktivni obliki. Včasih zadostuje že ena združitev za celo življenje, ponavadi pa za nekaj odlaganj. Jajčeca se razvijejo v ovariju in se prehranjujejo iz lastnega rumenjaka.
Pri temperaturi 22 do 25 C samice skotijo vsakih štiri do pet tednov po 25 do 80 mladih ribic. Število mladic je odvisno od starosti in velikosti samice. Mladice so takoj samostojne in začno iskati hrano. Vzrediti jih je lahko, saj takoj jedo drobno živo hrano pa tudi zdrobljeno suho, zato hitro rastejo, posebno še če pogosteje menjamo vodo.
Za razmnoževanje mečkov zadostujejo srednje veliki gosto zaraščeni akvariji. Voda ne sme biti premehka (ne pod 10 °dH), pH pa 7 ali nekoliko več. Živo in suho hrano mečki vedno radi jedo, vendar morajo dobiti tudi nekaj rastlinske hrane. Da bi zavarovali mladice, uporabimo kotišče za razmnoževanje živorodk ali posebne vložke, ki izlegle mladice varujejo pred samico.
Različno obarvani križanci so nastali s križanjem mečkov s sorodnim platijem (Xiphophorus maculutus). Pri vzreji berlinskega križanca pa je treba upoštevati, da se z razmnoževanjem med sabo črn pigment tako okrepi, da lahko razpadejo plavuti. Če hočemo torej, da bo meček lep in sposoben za življenje, je treba križati samico berlinskega križanca z rdečim samcem ali narobe. Pogosto lahko pri samicah, ki so že večkrat skotile, opazimo, da izgubijo zrelostno liso in postanejo vitkejše.
Podrepna plavut se spremeni v gonopodij, pojavi pa se tudi najznačilnejše znamenje samca, to je meček. Iz samice se tako rekoč razvije samec, ki je sposoben oplojevanja.
Meček je torej lepa, zanimiva in nezahtevna riba, ki
je okras vsakega akvarija.
zeleni meček |
Ni komentarjev:
Objavite komentar