Cebrica ni izbirčna in poje vsako hrano, tako živo kot tudi suho. Glede kakovosti vode ni zahtevna; lahko jo gojimo celo v povsem trdi vodi z več kot 20 dH. Najbolj ji ustrezajo temperature od 22 do 25 C, vendar se lahko zniža tudi na 18 C (nižja ne sme biti).
Najbolje jih je naseliti v dolgih nizkih akvarijih,
ker so izrazite ribe, ki žive v jatah in tako pridejo najbolj do izraza.
Pogled na jato zlato modrih ribic, ki živahno plavajo v akvariju, je zelo privlačen.
Pogosto se v akvariju tudi drstilo, vendar odrasle ribe sproti pojedo ikre.
Cebrice so zelo miroljubne ribe, ki so idealne za skupni akvarij. Vendar pa se
moramo zavedati, da so včasih zelo
živahne in povečini zasedajo zgornje plasti akvariia. zato lahko motijo
nekatere mirne ribe. Najbolje je, da jih naselimo v akvarij skupaj s sorodnimi
vrstami, npr. z biserno cebrico, leopad cebrico, pikčasto cebrico ali pa z
mrenicami. Lahko jih naselimo tudi v manjših akvarijih, vendar pa v takih
nikoli niso tako razigrane in živahne kot v velikem.
Za razmnoževanje lahko uporabimo manjše akvarije, vendar morajo biti prirejeni tako, da starši ne morejo pojesti iker. V sredino akvarija damo šop drobnolistnatih rastlin, kot podlago pa grobo zrnat pesek, da ikre padajo v luknjice med peskom in so tako zavarovane pred starši. Sveža voda pospešuje odlaganje iker. Zvečer par preselimo v tako pripravljen akvarij, ponavadi se zdrsti že naslednje jutro, poudariti kaže, da te vrste potrebujejo sončno svetlobo, zato moramo za drstni akvarij izbrati tako mesto, na katerega bo posijalo jutranje sonce. Samec obkroža samico na različne načine: naenkrat se stisneta drug k drugemu in začne se drst. Drobcena jajčeca, ki jih izpusti samica, nato oplodi samec. Ikre padejo na dno. Včasih samec hipoma pritisne samico; ta takoj odloži jajčeca in že se ločita. Tako je celoten postopek komaj opazen. V nekaj urah je drst končana. Če hočemo veliko zaroda, moramo par takoj odstraniti.
Mnogi gojitelji menijo, naj bi dali v drstni akvarij dva do tri samce in eno samico. Vendar so raziskave pokazale, da se samica ves čas drsti samo z enim samcem. Če pa namenimo za razmnoževanje celo jato teh rib in damo v akvarij več grmičkov rastlinja, lahko opazimo, da si bodo samci prizadevali vsak za svoj revir in ga tudi branili. Samice, ki so zrele za drst, samci zvabijo v svoj revir. V takšnih razmerah je težko obdržati svoj revir, zato se samci menjajo. To dokazuje, da je pri vsakem drstu prisoten en samec, drugi pa samo moti.
Po 24 do 48 urah se iz iker izležejo majhne ličinke. Dokler jim ne izgine rumenjakova vreča, visijo na steklu in rastlinah. Ko mladice splavajo, začno takoj iskati hrano, in sicer ne samo drobno živo hrano, temveč takoj tudi drobno suho. Če jih hranimo z živo hrano, rastejo hitreje, vendar pa ne smemo pozabiti na pogosto menjavo vode. Ribe so zelo plodne in se lahko že po treh do štirih tednih spet drstijo. Poudarimo naj, da ta riba še vedno očara celo stare izkušene akvariste, posebno zaradi svoje živahnosti. Kot pri drugih ribah tudi pri teh ne moremo biti vedno zadovoljni s kakovostjo, ki jo ponujajo v trgovinah. Izrazitost barv še zdaleč ne ustreza prvotnim in včasih so na voljo le bledi, slabo obarvani primerki.
Gojitelji naj bi se torej zavedali, da je treba to vrsto obdržati takšno, kot je bila. Tako bi se morali pri vzreji teh rib še posebno potruditi, da bi ostale takšne, kot so v naravi, in obdržale tisto mesto v akvaristiki, ki ga že imajo.
cebrica |
Ni komentarjev:
Objavite komentar